Kam na trhy a co na nich koupíte?

Pokud jste ještě nikdy na žádných trzích nebyli, určitě to napravte a vydejte se prozkoumat, co nabízí. Ceny jsou tam občas vyšší než v supermarketu, ale ty se co do kvality a čerstvosti opravdu vyplatí. My jsme pro vás sepsali krátkého průvodce, který vám nákupy na trzích trochu zjednoduší.

Kam na trhy a co na nich koupíte

 

Co se prodává na farmářských trzích

Na farmářských trzích je skvělé to, že tam najdete je čerstvou, sezónní a hlavně lokální ovoce a zeleninu. Lokální potraviny nelze s dováženými porovnávat, protože naši farmáři je sklízejí a brzy na to prodávají.

Když očicháte a ochutnáte ovoze od farmářů, už nikdy nebudete chtít nic jiného. Pokud jste ještě nikdy na farmářských trzích nebyli, o hodně přicházíte. Najdete tam širokou nabídku ovoce a zeleniny, ale i domácí sladké a slané pečivo, medy, šťávy, uzeniny, maso a mléčné výrobky - dokonalé je třeba lahodné farmářské máslo.

Aktuálně si užijete ředkvičky, kedlubny, chřest, saláty, brokolici, cibuli, mrkev, okurky… Je toho opravdu mnoho, proto vám doporučujeme přečíst si náš článek Jaro v kuchyni aneb na jaké suroviny se těšit.

 

Kdy se konají farmářské trhy?

Zahajovací datum jednotlivých trhů se liší, ale obvykle začínají v březnu nebo dubnu. Stejně tak je to s provozní dobou, někde jsou stánky otevřeny do oběda, jinde až do odpoledne. A co se týká jednotlivých dnů, tak je to taky různé - někde si musíte počkat na víkend, jinde je otevřeno skoro každý den. Pro opravdu čerstvé potraviny vyrazte už ráno, kdy si můžete vybrat ty nejkrásnější kousky, které farmáři ten den přivezli. A kdy končí farmářské trhy? Většinou okolo listopadu.

Farmářské trhy v Praze

V Praze se trhům daří, proto je najdete skoro v každé městské části. My jsme pro vás našli 4 opravdu pěkné, každoročně oblíbené a dobře dostupné.

Náplavka, Rašínovo nábřeží

Víc než 90 prodejních stánků na vás už od roku 2010 čeká na Rašínově nábřeží na Náplavce. Skoro celý rok (kromě ledna) se u Vltavy pořádají krásné barevné trhy. Otevírají každou sobotu v 8 hodin a zavírají ve 14. Doporučujeme se sem vydat spíš ráno nebo odpoledne, protože někteří farmáři odcházejí ještě před úderem 2 hodiny odpolední. Dostanete se sem z tramvajové zastávky (č. 2, 3, 5, 7, 17 a 21) Palacké náměstí nebo Výtoň, nebo metrem zastávka Karlovo náměstí. V metru se vydejte směr Palacké náměstí.

Smíchovské trhy na Andělu

Kousek od Náplavky najdeme další trhy. Jsou hned u výlezu z metra Anděl naproti obchodu Terranova. Když přijede tramvají číslo 4, 5 a 12, vystoupíte hned u trhů, v případě tramvají 7, 9, 10 a 16 musíte projít okolo kavárny Paul. Trhy jsou otevřené každý pátek od 8 až do 20 hodin, takže máte na nákupy skoro celý den a stihnete je i cestou z práce.

Trhy na Kulaťáku

Stejně jako trhy na Náplavce, i na Kulaťáku fungují již od roku 2010 a mají i stejnou otevírací dobu, tedy sobota 8 až 14 hodin. Nachází se na Vítězném náměstí, kde má zastávku několik tramvají. Pokud cestujete metrem, vystupte na Dejvické.

Pokud rádi objevujete nové chutě, určitě si nenechte ujít Festival ambasád Food and Culture. Je to opravdu impozantní přehlídka zahraniční kultury a gastronomie a koná se 4 června 2022 od 8 do 20 hodin.

Trhy na Jiřáku

Pokud se nacházíte v blízkosti Jiřího z Poděbrad, zajděte mrknou na místní trhy. Je otevřeno středa až pátek od 8 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Najdete tu poměrně dost stánků, takže určitě neodejdete s prázdnou. Často se tu také pořádají různé gastronomické a kulturní akce, aktuálně můžeme vyjmenovat třeba Žižkovské pivobraní v termínu 10.-11. června 2022. V pátek od 12 do 21 hodin a v sobotu od 10 do 21 vás tu pobaví velké množství kapela stand up představení. Akce se nekoná přímo na náměstí, ale o kousek dál v parku Parukářka.

 

Farmářské trhy v Brně

Praha není jediné místo, kde se konají farmářské trhy. Najdete je různě po ČR, stačí si je vyhledat na internetu. My jsme si ještě připravili seznam trhů v Brně, kde stejně jako v Praze najdete opravdové skvosty.

Farmářské trhy v Líšni

V městské části Líšeň se jednou měsíčně konají opravdu pěkné trhy s čerstvou zeleninou a ovocem, uzeninami, vejci, masem, marmeládami a mnoha dalšími pochutinami. Na trh se dostanete nejlépe ze zastávky tramvaje 8, autobusu 55 a 78 a trolejbusu 25 a 26 Jírova. Otevřeno je od 8 do 13 hodin každou 3. sobotu v měsíci.

Trhy na zelňáku

Tradiční trhy na Zelňáku trvají od ledna do listopadu, tedy skoro celý rok. Navíc je zavřeno pouze v neděli, takže si sem můžete v klidu chodit na pravidelné nákupy. V pondělí až pátek sem zajděte od 6 hodin do 18, v sobotu se otevírací doba zkracuje na 14 hodinu odpolední. Ve státní svátky je otevřeno jako v sobotu. Kapacita tržiště je poměrně velká, najdete tu až 130 prodejních míst. Během roku se zde pořádají i gastronomické akce, které byste si určitě neměli nechat ujít.

Medlánecké farmářské trhy

U autobusové zastávky (65) V Újezdech nebo Medlánky (41, 65, 71, N90) se každou druhou neděli na nádvoří KC Sýpka pořádají fantastické trhy se zajímavým zbožím. V době od 9 do 12 si můžete koupit výrobky z pštrosí farmy a od ostatních farmářů. Sortiment a jednotliví farmáři se obvykle každý měsíc liší, sledujte oficiální stránky, ať o nic nepřijdete.