Jak si připravovat krabičky s jídlem?

Domácí krabičková dieta neboli strava patří mezi nejoblíbenější způsoby, jak mít v jídle přehled. Ačkoliv vám příprava zabere nějaký ten čas, konečný výsledek vám ten čas nakonec hodně ušetří. V článku vám prozradíme, jak na to, aniž by to pro vás byla noční můra.

jak si pripravit krabicky s jidlem

Krabičky jsou víc než jen trend v oblasti potravin - je to praktický přístup, jak se stravovat zdravě, kontrolovaně a vyváženě. A přestože konečné výsledky vypadají působivě, příprava jídla nevyžaduje zas tak složité plánování, jak by se mohlo zdát. Jediné, co opravdu potřebujete, je čas a píle.

Tento průvodce pro začátečníky, jak si připravovat jídlo, vás naučí vše, co potřebujete vědět o přípravě zdravých jídel s předstihem - plus tipy, které můžete použít, aby vaše jídlo zůstalo čerstvé a výživné.

Co je to krabičková dieta?

Jednoduše řečeno, krabičková dieta znamená přípravu jídla dopředu. Někdy to znamená vytvořit si plán jídel, jindy zase připravit si různé ingredience, které lze snadno a rychle zkombinovat do různých pokrmů.

Proč byste si měli připravovat jídlo?

Když se naučíte připravovat jídlo, ušetříte čas, ale také peníze a snížíte množství odpadu. A na rozdíl od objednávání jídla z oblíbené restaurace máte díky této metodě naprostou kontrolu nad tím, co do jídla patří - ideální pro každého, kdo chce dodržovat své stravovací cíle. Může také usnadnit hektický rozvrh a zbavit vás dohadů o tom, co bude k snídani, obědu nebo večeři.

Je také snazší kontrolovat porce, soustředit se na zdravé recepty a vyhnout se výpadkům uprostřed týdne, kdy vám pizza přijde mnohem lepší volbou než uvařit něco čerstvého ze surovin z posledního nákupu.

Abyste využili všech výhod, potřebujete pouze plán jídel, krabičky, do kterých budete jídlo ukládat, a čas na vaření a porcování jídla. 

Poslední výhodou je, že nebudete přes den o hladu a večer sníte vše, na co přijdete. Vždyť víte, jak to dopadá, když se přes den šidíte.

Jaké vybrat krabičky?

Nejlepší volbou jsou skleněné krabičky. Nemusíte se bát mikroplastů, snadno se ohřívají a nechytají žádné pachy. Bohužel mají i jednu nevýhodu, a to váhu. Plastové krabičky jsou mnohem lehčí a tak se hodí i do kabelky nebo papírové tašky. 

Připravte se na to, že plast občas přebírá výrazné barvy, takže se vaše oblíbené kari možná trochu projeví v podobě žlutého zabarvení. Jde spíše o estetický problém… Když zvolíte plast, ujistěte se, že jsou krabičky vhodné i do mikrovlnky.

Na e-shopu jsou velmi oblíbené produkty a misky Zwilling Fresh & Save. Pro krabičkovou dietou jsou skvělým pomocníkem a navíc pomohou prodloužit život potravin ve vaší ledničce.

krabicky s jidlem

Bude se hodit

 

Profesionální tip: Příprava jídla vypadá u každého trochu jinak. Někteří lidé si připravují jednotlivé porce jídel na snídani, oběd a večeři v průběhu celého týdne. Jiní vaří jen tolik, aby jim stačily obědy na dva až tři dny. Experimentujte a najděte, co vám vyhovuje. 

Je krabičkování pro každého?

Krabičková dieta je užitečná snad pro všechny. Od těch, kteří se snaží zkrátit čas vaření, chtějí zhubnout až po kulturisty. Některé způsoby přípravy jídla však nemusí být vhodné v každé situaci.

Některé potraviny, například upravené saláty nebo nakrájené avokádo, nevydrží týden v lednici. Většina lidí, kteří si jídlo připravují, řeší tento problém tak, že uvaří hlavní surovinu, například kuřecí prsa, a naporcují si k ní ingredience. Jiní uchovávají zálivku a saláty odděleně a jídla, jako jsou saláty, připravují pouze jeden nebo dva dny předem.

Dalším zcela legitimním způsobem, jak se dívat na přípravu, je příprava různých ingrediencí, která usnadňuje a urychluje vaření. Nákup ovoce, porcování jogurtu a vloček do ranního smoothie nebo nakrájení zeleniny na přípravu složitějších pokrmů v průběhu týdne šetří čas a odlehčuje psychiku při přípravě snídaně, oběda nebo večeře.

Domácí krabičková dieta nebo dovážená?

Krabičkovou dietu nejspíš znáte z různých reklam. Ano, je to chutné, zdravé, jednoduché, ale také značně drahé. Můžete si nechat dovážet vše od snídaně po večeři, ale vaše peněženka příliš spokojená nebude.

Za to domácí krabičky jsou plné toho, co máte nejradši. Snadno se vyhnete tomu, co vám nechutná, vyvolává alergie nebo nedělá dobře na žaludek. 

Jaké recepty do krabičkové diety?

Smysl krabiček je stravovat se vyváženě, takže se snažte používat hodně bílkovin, zeleniny a zdravých sacharidů a tuků. Pokud sháníte jednotlivé recepty, podívejte se na náš foodblog. Najdete tam různorodá jídla pestrých chutí a kombinací.