Rady pro úspěšný piknik: Co sbalit, připravit a jak si ho užít

Sluníčko krásně svítí, větřík pofukuje a vás s přáteli láká pěkný celodenní piknik. Vůbec se vám nedivíme. S tímto nápadem, ale přišla myšlenka: Co vzít na piknik v přírodě? Jaké zvolit jídlo na piknik? Nebojte se ničeho, vše jsme pro vás sepsali. Teď už jen stačí připravit pár věcí a hurá na piknik.

rady na piknic

Kde piknik uspořádat?

První se zamyslete nad tím, kde piknik chcete pořádat. Jsou v blízkosti stromy a příjemný stín? Dávejte pozor, aby na vás v létě příliš dlouho nepařilo sluníčko, mohlo by se vám udělat špatně.

Stejně tak opatrně s pikniky v neupravené trávě, aktivita klíšťat je nezvykle vysoká a za x hodin jich po vás může lézt i několik. Ideální je si vybrat posekaný trávník, v nižší trávě (pod 20 cm) se těmto roztočům příliš nedaří, protože se v ní nedrží jejich oblíbená vlhkost.

“Ustlat” si můžete i na betonu, ale ten zase drží teplo a sálá. To by vám mohlo hodně rychle překazit čokoládové hody, protože se vám vše rozteče. Nejlépe si najděte místo pod stromy nebo ve stínu. Případně mnoho parků nabízí i piknikové stolečky s lavičkami, což je nejlepší volba. Pohodlně se sedí, lépe jí a celkově existuje. Ideální na hraní karetních her!

Co s sebou na piknik 

Na piknik je důležité se připravit. Nemusíte s sebou tahat zbytečně moc věcí, ale určitě se bez základního vybavení neobejdete nebo budete mít akorát starosti. Co obvykle používáte při stolování? Určitě nádobí, příbory, papírovou utěrku a skleničku. A to je základ, který musíte vzít i na piknik. A protože je klasické nádobí dost těžké, kupte papírové talířky.

Pak se samozřejmě neobejdete bez krabiček, ve kterých přinesete pochoutky, deky, piknikového koše a pomocníků jako jsou nůžky, menší nůž a vývrtka (pokud je potřeba).

co-s-sebou-na-piknik_rady

Něco málo by se vám také mohlo hodit z našeho článku Kontrolní seznam na grilování. Kromě pomůcek tam najdete i rady na omáčky, masa a nápoje. Doporučujeme si článek projít a nechat se inspirovat. 

Jaké zvolit jídlo na piknik?

Takové, které se snadno převáží, brzy se nekazí a skvěle chutná. Dávejte si také pozor na různé krémy a polevy, protože se vám při cestě na místo roztečou. Nejlepší bude, když takové pokrmy zabalíte do chladící tašky, kde bez úhony přežijou delší čas. Některé piknikové koše zároveň i chladí, takže máte praktické 2v1.

Nebudeme vám přikazovat, co připravit, spíše vás odkážeme na naše další články, které jsme napsali a budou se vám hodit.

Abychom to ale shrnuli, populární jsou:

A čím zahnat žízeň

Jaký vybrat nápoj nebo drink na piknik? Záleží na vašich preferencích, ale pokud zvolíte alkoholický nápoj, určitě ho doplňte nealkem. V teplém počasí je důležité se hydratovat hlavně vodou a určitě byste neradi šli domu s bolavou hlavou.

Chcete-li v sobě probudit barmana, mrkněte na náš článek Jak připravit koktejl: Základní rady a tipy. Najdete v něm vše, co byste na začátek svého experimentování mohli potřebovat.

A protože v létě hodně létají vosy, snažte se mít lahve, sklenice, plechovky a jiné nádoby zabezpečené. Stačí přes ně dát čistý kelímek, uzavřít je nebo přehodit papírový ubrousek. 

Nenechte po sobě žádné odpadky

Samozřejmě vás musíme také upozornit na to, abyste si po sobě vše uklidili a nikde nic nenechali. Vezměte si s sebou klidně nějakou tašku nebo igelitový pytlík a tam vše vyhazujte, aby se s větříkem obaly a zbytky nerozfoukaly do okolí.

Dávejte také pozor, aby po vás nezůstaly zbytky jídel, např. čokoláda je dost toxická pro psi, kteří by ji mohli při procházce sníst. Než odejdete, pečlivě zkontrolujte své okolí. Ať už kvůli nepořádku, tak kvůli vašim osobním věcem.

Na co si dát pozor

  • Nakonec pro vás tady máme také pár “bezpečnostních tipů”. Jak už jsme zmiňovali, samozřejmostí by měl být účinný repelent proti klíšťatům a komárům. Hodit se bude i v případě vos, protože milují sladké pokrmy a nápoje a jejich vůně je přiláká a najednou máte z pikniku spíš boj o holý život. To samozřejmě přeháníme, ale přípravu nepodceňujte.
  • Dále se náš tip týká jídla. Promyslete si, jaké jídlo zvládne delší pobyt na sluníčku. Můžete sice mít chladící tašku, ale když si jídlo vyskládáte na deku nebo stůl, tak už vám nepomůže ani ta. Pozor na masové a mléčné výrobky
  • Předposlední bod chceme věnovat hygieně. Vezměte si s sebou dostatek (vlhčených) ubrousků a dezinfekce. Během konverzace se člověk nevědomě dotýká země, obalů, vlasů, jde na toaletu a je potřeba si ruce před jídlem opět vyčistit. A k tomu stačí pár kapek dezinfekce. Dnes už koupíte malinké lahvičky v jakékoliv drogerii za pár kaček.
  • A jako poslední jsme si nechali dostatečnou sluneční ochranu v podobě brýlí a SPF. Nezapomeňte, že sluníčko naši pleť oslabuje, narušuje a může skončit až obávanou rakovinou. SPF krém se musí cca každé 2 hodiny nanášet znova, tak si vezměte malou lahvičku s sebou a pravidelně se opakovaně namažte. A sluneční brýle už jsou v létě takový základ. Chrání oči před ostrými paprsky a podrážděním.
  • Kde jsou toalety? Odpověď by vás mohla nemile překvapit, tak se na ní připravte ještě než vyrazíte nebo místo obhlédněte, ať pak nemusíte ve stresu hledat, kam se schovat.