Jahody aneb jak je pěstovat, kde je sbírat a jak je použít

Červené, šťavnaté a plné vitamínů. To jsou jahody. Ovoce, které milují skoro všichni a celý rok čekají na to, až se začne prodávat. Zajímá vás, co vlastně obsahují, jak je pěstovat doma a kam na samosběr? Čtěte dál.

Jahody aneb jak je pěstovat, kde je sbírat a jak je použít FB

 

Historie jahod

Archeologické objevy dokazují, že ke konzumaci divokých jahod docházelo již v době kamenné. První písemné poznámky dohledáme u Hippokrata, podle kterého měly jahody léčivé účinky. Díky vysokému obsahu vitamínu C se vlastně ani nepletl.

Lahodnou chuť si užívali také bohatí Římané a mniši (ti je pěstovali ve středověkých klášterních zahradách). Do té doby šlo o klasické jahody, k největší změně došlo za francouzského krále Ludvíka XV a botanisty Antoine Duchesne. Ludvík se podílel na rozšíření pěstování v Evropě a Antoine zkřížil dva druhy jahod, z čehož vznikl současný jahodník ananasový. To vzbudilo zájem a jahody získaly na ještě větší popularitě.

Co vlastně jahody obsahují

Jak už jsme zmiňovali, jahody v sobě skrývají velké množství vitamínu C. Ve 100 gramech najdeme asi 66 mg, což překračuju spodní hranici doporučené denní dávky (60 - 100 mg). Dáváte si pozor na příjem kalorií? U jahod nemusíte, protože obsahují zanedbatelných 35 kcal. A nesmíme zapomenout zmínit provitamín A, vitamín B, minerální látky jako je draslík, vápník, fosfor a železo.

Druhy jahod

Začneme takovou malou abnormalitou. Slyšeli jste někdy termín “popínavé jahody” nebo “převislé jahody”? Působí jako vinná réva, protože krásně visí přes květináč… Bohužel vás musíme zklamat, jsou to normální přerostlé jahody, které prostě jen neodolaly gravitaci. Podle odborníků je to na pěstování zbytečně složité a náročné, takže vám jahody porostou pomalu, což znamená i méně.

Na balkon si vysaďte jahody stáleplodící (remontantní), které plodí od přelomu května a června až do prvních mrazů. Díky tomu si zajistíte bohatý přísun čerstvých jahod po celé léto.

Jahody neosmyslytelně patří k létu a teplému počasí. Věděli jste, že jahoda není plod? Je to nepravý plod neboli zbytnělé květní lůžko. Nejradši je mám s Panna cottou,což je lehký dezert se snadnou přípravou. Doporučuji vyzkoušet.

Jak jahody pěstovat

Ptáte se, kdy sázet jahody? Nejčastěji se výsadba dělí na jarní, letní a podzimní. Pro průměrného pěstitele se nejvíce hodí zvolit podzimní nebo jarní termín. V létě se sází ve větším množství a navíc je to velká starost.

Pěstuje se ve formě sazenic, ale i od semínka. Záleží pouze na vás, co je pro vás zajímavější a jak na jahody spěcháte. Jahody potřebují hlavně dost vody a sluníčky.

Kde sbírat? Samosběr po ČR

Ačkoliv se všechno zdražuje, u jahod k tomu nedošlo. Dokonce se na některých místech od let minulých cena snížila.

  • Začneme Prahou. Zde se nachází dvě samosběrná místa a to v Kunraticích (66 Kč/Kg) a Uhříněvsi (80 Kč/Kg).
  • Středočeský kraj skrývá 11 míst, my vybrali Albaflor Sedlčánky (69 Kč/Kg), Starokolínské jahody (50 Kč/Kg) a Jahodárna Kouřim (70 Kč/Kg).
  • Jako poslední zmíníme Královéhradecký a Pardubický kraj a to Agrodružstvo Lhota pod Libčany (60 Kč/Kg) a Jahody Staré Ždánice a Podůlšany (60 Kč/Kg).

Po České republice je jahodových polí opravdu hodně, takže se nebojte, že byste museli jezdit daleko, stačí si najít pole v okolí.

Co si z jahod připravit

Jahody v čokoládě, jahody se šlehačkou, lyofilizované jahody, sušené jahody - je tolik možností, jak si tuhle dobrotu připravit.

Zkuste třeba vynikající a lehký dezert z Itálie a to Panna cottu s jahodami. Panna cotta je jednoduchá, ale působí opravdu luxusně, takže pokud potřebujete zapůsobit, spolehněte se na tuto italskou smetanovou laskominu.

A pokud jste spíš na klasiku, zkuste bábovku nebo bublaninu. Na blogu jsme pro vás připravili základní recept na bábovku, takže už jen stačí přidat jahody a máte hotovo.

A abyste doplnili pitný režim, zvolte jahodový koktejl, jehož příprava je jednoduchá a ideální na letní posezení na balkoně. Na večer se pak hodí jahodový drink, např. jahodová margarita, jahodové daiquiri, pražské jaro, field day či Berry Bee. A pokud neholdujete alkoholu, zvolte osvěžující limonádu. Mrkněte do naší kategorie nápoje a drinky.