Jak pečovat o dřevěné prkénko

 

Protože je dřevěné prkénko živý materiál, reaguje na vnější vlivy prostředí, především na vlhko, sucho či teplo. Dřevěná prkénka, tak jako například nože s dřevěnou rukojetí, nelze umývat v myčce nádobí. Docházelo k deformaci a silné čistící prostředky společně s vodou a vysokou teplotou by prkénko zcela a nenávratně zničily.  

Řádná péče a následující pravidla pro práci s prkénkem:

 • prkénko nikdy nemyjte v myčce, jelikož by nasálo přílíš vody a společně s vysokou teplotou by se prkénko nenávratně poškodilo.
 • prkénko nikdy nevystavujte přímému teplu, jako je žár od varné desky či teplo od radiátorů nebo trouby
 • na prkénko nepokládejte horké hrnce či pánve
 • na prkénku příliš dlouho nenechávejte zbytky potravin jako je například maso nebo zelenina.

Jak s prkénkém pracovat po ukončení krájení:

 • po ukončení práce odstraňte zbytky suroviny, krátce opláchněte vodou, hadříkem osušte a nechte prkénko samovolně oschnout
 • prkénko je možné desinfikovat citronovou nebo octovou vodou, postup naleznete na konci článku

 

 

Co vadí dřevěnému prkénku

 

Jak už bylo řečeno, dřevěné prkénko nesmí přijít do myčky nádobí. Horká voda a chemické prostředky odstraňují nejen ochraný olej, kterým je většina prkének napuštěna, ale také se prkénko může zároveň začít kroutit, praskat nebo rozkližovat. 

Několik dalších tipů čeho se vyvarovat:

 • nenechávat na prkénku zasychat zbytky jídla
 • prkéko zbytečně nemáčet
 • nepoužívat silné saponáty
 • nevystavovat prkénko velkému teplu
 • nedávat prkénko na radiátor

 

jak se starat o drevena prkenka

 

Co dřevěnému prkénku svědčí

 

Jelikož je většina¨ prkének napuštěna minerálními nebo přírodními oleji, je vhodné jednou měsíčně suché prkénko ošetřit a olejem povrch obnovit. Na prkénku se tak vytvoří ochraná vrstva, která zabraňuje nasátí vody a dává prkénku stálé barvy. Malé množství oleje se nanese na prkénko a ubrouskem se rozetře po celé ploše a obou stranách. Přes noc prkénko vsákne do sebe všechen olej a bude tak opět odolnější. Společně s prkénkem je také možné aplikovat včelí vosk, který uzavře póry a drobné prasklinky a dodá prkénku hladký povrch.

 

Jak čistit a dezinfikovat dřevěné prkénko

 

Dezinfekce zbaví prkénko nežádoucích bakterií a lze ji provádět obyčejným octem. Stačí jen namočit houbičku do octa či octové vody a prkénko očistit. Následně je nutné ocet opláchnout pod tekoucí vodou. Tento postup je vhodný nejen pro dřevěná prkénka, ale všeobecně pro veškerá prkénka, která máme v kuchyni.

Pachů, které prkénko do sebe nátahne napřklad při krájení cibule nebo porcování ryb se lze zbavit pomocí citronu, který má taktéž dezinfekční účinky. Než prkénko doschne, potřete jej půlkou citronu a  ještě jednou opláchněte. S citronem je však dobré to nepřihánět, jelikož má také bělící účinky. 

 

 

 

denishenry

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení