Zahrada a vše co na ní najdete

V srpnu toho na nás na zahrádce čeká poměrně hodně. Od ovoce až po bylinky. V článku si řekneme, na co se můžeme v tomto měsíci těšit a co je dobré sklidit. A trochu odkryjeme, co přijde v září.

zahrada boruvky

Ovoce sklízené v srpnu

Léto samozřejmě znamená velkou nálož ovoce. Stromy a keře nás zásobují po celé letní období, v srpnu se však vše ještě znásobí a pomalu ukládá ke spánku. Je tedy dobré kontrolovat, jestli se ovoce zbytečně nekazí a neplesniví.

Těšit se můžete na borůvky, ostružiny a hlavně blumy, brusinky, mirabelky a hroznové víno. Samozřejmě už po nás začínají pokukovat jablka a hrušky.

Co se týká letních jabloní, v srpnu plodí Hana, James Grieve Red, Julia a Primula. Z hrušní jsou to Clappova, Laura a Radana. Sklizeň z těchto ovocných stromů neodkládejte, jinak se plody scvrknou, zhnědnou anebo popadají a omlátí se, což sníží jejich životnost. A to nejhorší? Budou moučnaté, což asi nikdo nemá rád. Sklízet by se mělo odpoledne, postupně a opatrně. Snažte se stromy neponičit a plody na sebe neházejte, ať nemají otlaky.

Jaká nás v srpnu čeká zelenina?

Pěstování zeleniny je zábava. Samozřejmě je to i trochu zodpovědnost, ale odměna v podobě čerstvé zeleniny se vám bohatě odvděčí. Není nic lepšího než opravdu voňavá zelenina, která má výraznou chuť a pokaždé tak nádherně křupne…

V srpnu na vás čeká dýně Hokkaido, dýně špagetová, kukuřice cukrová, ledový salát, paprika, patizon, cuketa, pekingské zelí, ředkev, tuřín, červené a bílé zelí. Samozřejmě některé kousky můžete sbírat již v červenci, ale v srpnu přijdou opravdové žně.

A víte, co je nejlepší? Že i opozdilci ještě mohou zasadit pár druhů zeleniny a v září nebo říjnu sklízet. Díky tomu je pěstování zeleniny pro začátečníky (a netrpělivce) o mnoho snazší. Výborně vám poslouží předpěstované keříky, protože nemusíte čekat na to, jestli se výsevy uchytí. 

K pozdní sadbě se hodí saláty, špenát, mizun, polníček, ředkvičky, bílá a černá ředkev, karotka nebo vodnice. 

zahrada rajcata

Sklízení bylinek v létě

Pěstování bylinek na zahradě má stejně jako ovoce a zelenina velké výhody. Bylinky dokáží jídlo změnit, upravit i dodat kouzlo. Každá národní kuchyně má své kombinace a oblíbené druhy, kterými jsou jejich jídla vyhlášená. 

Bylinková zahrádka nemusí být veliká, jednoduše ji založíte i na vašem balkoně. Díky tomu budete mít vždy po ruce přesně ty, které potřebujete. Sušené bylinky a koření mají v kuchyni nezastupitelné místo, ale čerstvé by vám určitě také neměly chybět. 

V srpnu je výběr bylinek poměrně dost široký. Zmínit můžeme například řapík lékařský, bazalka pravá, anýz bedrník, fazol obecný, jeřáb ptačí, jestřabina lékařská, lichořeřišnice větší, měsíček lékařský, třezalka tečkovaná, šanta kočičí, kopr vonný, kontryhel obecný, … Je toho opravdu hodně, mrkněte například na tento článek.

Jak pěstovat bylinky? Nejlépe na místě, kde je část dne slunce a část dne stín, tedy polostín. Přímé sluníčko svědčí oreganu, tymiánu, šalvěji, bazalce a rozmarýnu. Při pěstování venku si dávejte pozor na teploty pod 15 - 10 stupňů. Jakmile se teploty sníží, přendejte truhlíky dovnitř. Pokud máte bylinkovou zahrádku doma, v zimě ji přesuňte dál od horkých radiátorů. Dále si dávejte pozor na průvan a silný vítr, ať už si bylinky hoví venku nebo uvnitř.

Nemáte zahradu? Nezoufejte

Samozřejmě mnoho z nás zahradu nemá, a tak máme jen omezené možnosti, co si doma na balkonu nebo parapetu vypěstovat. V tom případě je nejlepší zajít na farmářské trhy a podpořit místní farmáře. O trzích máme dokonce napsaný i článek, mrkněte na něj Kam na trhy a co na nich koupíte?. A až budete mít plnou lednici čerstvého ovoce a zeleniny, zamiřte na náš foodblog, kde pro vás pravidelně tvoříme ty nejlahodnější recepty. 

Nenechte si ujít například tyto recepty

První obrázek

Salát Caprese s rajčaty a mozzarellou

Caprese salát je naprostá italská klasika známá a oblíbená po celém světě. Připravuje se z čerstvých rajčat, mozzarelly a bazalky. Když jej naskládáte na talíř, všimnete si, že se barvy až podobají italské vlajce. Není to náhoda - veškeré suroviny jsou základem italské kuchyně.

Zobrazit recept

Druhý obrázek

Jablečný koláč

Křehké těsto, šťavnatá jablečná náplň, provoněný celý dům… Jablečný koláč neboli americký apple pie je vyzkoušenou klasikou, která nemůže zklamat jediného milovníka českého štrúdlu. V první americké kuchařce se objevily hned dva recepty a jeho první zmínky pocházejí už z roku 1697.

Zobrazit recept