Jak skladovat ovoce a zeleninu | TOP tipy

Někdy se stane, že nestihnete nakoupenou zeleninu a ovoce spotřebovat. Proto jsme pro vás sepsali tento praktický článek, kde se dozvíte pár šikovných tipů a triků.

jak skladovat ovoce a zeleninu

Měli byste zeleninu skladovat dohromady, nebo odděleně?

Vědět, jestli ovoce a zeleninu skladovat v chladničce nebo mimo ni, je polovina úspěchu. Některé druhy ovoce a zeleniny by se měly skladovat odděleně bez ohledu na to, kde se ocitnou. Ethylen, přírodní plyn, který některé ovoce vylučuje, může urychlit proces zrání některých druhů ovoce a zeleniny. Někdy toho můžete využít, např. chcete, aby avokádo dozrálo rychleji? Vložte ho ke zralému banánu do papírového sáčku a nechte působit ethylen.

Ne vždy však chcete, aby ovoce a zelenina dozrávala rychle, protože by vše mohlo nakonec shnít dříve, než to stihnete sníst. Dobrým pravidlem je uchovávat ovoce s vysokým obsahem ethylenu odděleně od ostatních produktů. Jablka, avokádo, peckoviny, hrušky, banány a rajčata patří k největším viníkům, a na druhou stranu křehká listová zelenina patří k nejnáchylnějším a nejzranitelnějším.

Cibuli také oddělte. Ráda se dělí o svou vůni (zejména po rozkrojení), proto by měla být skladována odděleně a zejména mimo brambory, které v přítomnosti cibule rychleji vadnou a klíčí.

Jak skladovat nakrájené ovoce a zeleninu

Nakrájené ovoce a zeleninu je skvělé mít po ruce jako sváču. Většina ovoce vydrží po nakrájení asi 5 dní (a některá zelenina o několik dní déle), pokud dodržíte několik pravidel: skladujte je ve vzduchotěsné nádobě a nakrájené produkty vždy uchovávejte v chladu. 

Ovoce jako jablka, hrušky a avokádo nekrájejte předem, rychle hnědnou. Místo toho je skladujte vcelku v lednici nebo v košíku. V lednici se udržuje vlhkost pod kontrolou, čímž se prodlužuje čerstvost i na několik měsíců (jablka a hrušky). Citrusům se v lednici také dobře daří, protože venku rychle usychají a ztrácí na své šťavnatosti. Naopak do lednice nepatří banány.

Skladování ve vodě

Výbornou variantou, jak skladovat tuhou zeleninu, je nakrájet ji ostrým nožem na zeleninu a vložit do zavařovací sklenice nebo dózy se studenou vodou. Díky tomu zůstane mrkev a celer extrémně křupavý a ready to eat. Ideální jako odpolední zdravá svačina. Ale to není vše, tímto způsobem lze skladovat i květák, brokolici, chřest a růžičkovou kapustu. U květáku, brokolice a chřestu stačí ponořit spodní část do vody, díky čemuž nezačnou usychat.

Papírová utěrka

Papírová utěrka je naprosto geniální pomocník při skladování a udržování optimální vlhkosti. V podstatě cokoliv, co se při zvýšené vlhkosti kazí, si zaslouží pobyt na papírové utěrce. Tu samozřejmě musíte pravidelně měnit. Využijete ji u salátů, jahod, borůvek, malin, … U bylinek naopak zvolte navlhčenou utěrku, která pomáhá doplňovat vlhkost a zpomalí vysušení.

Co a kdy umýt

Před konzumací je vždy dobré všechno ovoce a zeleninu umýt, dokonce i to, co se loupe. Proč? Na povrchu ovoce nebo zeleniny ulpívají bakterie, které způsobují onemocnění z potravin (například meloun a salmonela nebo borůvky a tasemnice). I když nejíte slupku nebo kůru, bakterie mohou kontaminovat prkénko (ruce) a dostat se do dužiny. Pravděpodobnost je poměrně malá, ale i tak si dávejte pozor.

Důležité je, že mytím se jednoduše odstraňují nečistoty (prach, hlína, ...), do kterých není příjemné kousat. Většině ovoce a zeleniny prospěje rychlé osprchování pod tekoucí studenou vodou, ale existuje několik triků, jak umýt i choulostivější kousky.

1. Listová zelenina

Nejlepším způsobem mytí listové zeleniny je oddělit listy od hlávek a namočit je na 5 minut do studené vody. Listy jemně otáčejte rukou, aby se uvolnily zbytky, a poté je vyjměte z vody, vložte do odstředivky na salát a nechte uschnout. Pokud nemáte kvalitní odstředivku na salát, je čas do ní investovat. Jakákoliv vlhkost způsobí, že se listy promění v odpudivou kaši. Po uschnutí vložte do misky se suchou papírovou utěrkou, kterou denně vyměníte. Ta nasákne přebytečnou vlhkost a listy zůstanou křehké a křupavé. Pokud tedy koupíte balenou směs listů, a nesníte vše na jedno posezení, vložte do balíku papírovou utěrku a zavřete. Každý den pytlík otevřete trochu promixujte a opět s utěrkou zabalte

2. Bobule, jahody a borůvky

Bobule jsou choulostivé a nesnáší mokro, takže může být jejich mytí složité. Nejlepší je opláchnout je v cedníku a rozprostřít na talíř vyložený papírovou utěrkou, aby uschly. I zde vám pomůže papírová utěrka v misce nebo pytlíku. Ale pamatujte, bobule se mají jíst rychle v řádu pár dnů. Prodloužit jejich trvanlivost pomůže octový oplach. Délka oplachu a poměr vody a octa se liší zdroj od zdroje, ale nejlepší je asi ⅓ octa na ⅔ vody. Ovoci můžete dát jen krátkou koupel nebo je tam pár minut ponechat. Poté opláchněte a pořádně usušte a skladujte v suchu a chladu. 

3. Bylinky

Čerstvé bylinky omyjte stejně jako salátovou zeleninu ve studené vodě a poté je osušte. S výjimkou bazalky se čerstvé bylinky rády skladují v chladničce s vlhkou (ale ne namočenou) papírovou utěrkou, aby si zachovaly čerstvost. Můžete je také v lednici skladovat jako malou mini kytici květin tak, že odříznete asi centimetr stonku a strčíte je do sklenice s vodou a svazek volně přikryjete igelitovým sáčkem. Stejný trik můžete použít i u chřestu; pomůže to udržet konce květů čerstvé. Totéž platí i pro bazalku, ale místo v lednici nechte kytici bazalky na kuchyňské lince.

Nejlepší tip je spotřebovat vše, co nejrychleji

Ať pro vás vymyslíme stovky tipů, ten nejlepší je spotřebovat ovoce, zeleninu a bylinky co nejdřív. Čím déle je necháte chřadnout, tím více ztrácí vitamínů. Kupujte tedy vždy jen to, co víte, že spotřebujete.

Slevy na různé potraviny se opakují, tak se nenechte nachytat.