Medvědí česnek | Historie, účinky a kde ho sbírat

Jaro se rovná medvědí česnek. Tato rostlinka totiž neroste v jiném období. Je to přírodní zázrak a je škoda si ho na jaře pořádně neužít.

medvedi cesnek rady, tipy a recepty

O medvědím česneku…

Traduje se, že nám ho matka příroda věnuje jako dárek po náročné zimě. Máme z něj načerpat energii do dalších měsíců. Medvědí česnek roste pouze na jaře, takže ho nepropásněte, byla by to velká škoda. Lehce jsme se o něm zmínili i v článku Jaro v kuchyni aneb na jaké suroviny se těšit.

Jeho chuť sice připomíná česnek, ale je jemnější a lahodnější. A vůně? Ta je velmi aromatická. Protože roste opravdu z kraje jara a vydrží pouze chvíli, patří mezi takzvané efemeroidy. 

Kdy medvědí česnek roste

Čas, kdy je dobré se vrhnout na trhy nebo do lužních listnaných lesů a hájů, je konec března až květen. Nedoporučujeme s nákupem nebo sběrem příliš otálet, protože postupem času jeho vůně a chuť slábne.

Sběr ve volné přírodě není všude možný, proto se prvně ujistěte, že se nenacházíte v přírodní rezervaci nebo na chráněném území. Jinak si můžete pro osobní potřebu medvědí česnek nasbírat a tento jarní zázrak využívat. Ale…

Medvědí česnek můžete uchovat ve formě našlehaného másla s nasekanými listy a dalšími bylinkami. Toto máslo můžete dát do mrazáku a následně využít pro čerstvé pečivo, steaky či brambory.

Jak rozeznat medvědí česnek? Dejte si velký pozor!

… buďte pozorní! Medvědí česnek není jediný, který roste ve vlhku a stínu. Stejné podmínky miluje konvalinka a ocún. Jenže obě rostliny jsou jedovaté, takže není radno je zaměňovat. Hlavním rozdílem je česnekové aroma. Proto je nutné vždy promnout (a zkontrolovat) lístky a očichat je. 

Dále se zaměřte na listy a květy, ty jsou taky odlišné. Listy vyrůstají ze země a květy jsou bílé.

Historie medvědího česneku

Podle archeologických nálezů naši předci medvědí česnek znali a používali v lidovém léčitelství jako zdroj síly a energie. Z čeho je odvozený název? To není úplně jasné. Buď je to kvůli medvědům, kteří ho údajně jedli, aby se zbavili plísní a bakterii v žaludku nebo protože tato rostlina dodává “medvědí” sílu.

Zajímavé využití našli Švýcaři v 19. století, kdy ho dávali spásat hospodářským zvířatům, aby jejich mléko a maso mělo specifickou česnekovou vůni a chuť.

Medvědí česnek a “účinky”

Jak už jsme psali, medvědí česnek je ceněný hlavně pro své životabudící a antibakteriální účinky. Nakopnout imunitu potřebuje na jaře asi úplně každý, což příroda moc dobře ví a z toho důvodu nám tohoto bojovníka posílá.

  • Antioxidant
  • Antibakteriální a antimikrobiální účinky
  • Posiluje imunitu
  • Plný vitamínu C a hořčin, které pomáhají s trávením
  • Pozitivní účinky na dýchací systém - usnadňuje vykašlávání 

Zkuste recepty z medvědího česneku

Medvědí česnek je výborný do marinád, pomazánek, dipů, omáček, polévek ale také na maso. A co nějaká rychlovka? Zkuste čerstvý chléb, vyšlehané kvalitní máslo a nasekaný medvědí česnek. Snídaně nebo svačina je na světě. Další recepty jsme pro vás připravili na Foodblogu.

Druhý obrázek

Risotto s medvědím česnekem a zeleninou

Risotto s medvědím česnekem je moje další oblíbené sezónní italské risotto. Je to vždy první jarní recept, na který se po dlouhé zimě těšíme.

Zobrazit recept

První obrázek

Pesto z medvědího česneku

Máte rádi klasické bazalkové pesto? Pokud ano, tak pesto z medvědího česneku je další zaručený recept, který si najde místo ve vaší kuchyni. Oproti bazalce je medvědí česnek dostupný jen na jaře.

Zobrazit recept