Grilovací speciál: Příprava masa, zeleniny a dezertu + jak vybrat gril
Grilování je pro mě vždy svátkem a griluji průběžně celé léto od května až do září. Schází se rodina i přátelé. Ale co vše zajistit, aby byli všichni maximálně spokojení a co grilovat? Veškeré tipy, které mám, najdete v tomto článku.
Příprava, příprava a příprava
To je základ. S hosty na zahradě u grilu je to podobné jako v restauraci. Musíme mít vše nachystané, aby hosté dlouho nečekali a vše šlo hezky od ruky. Příprava se mnohonásobně vrátí.
Mezi základní přípravu patří:
- Příprava masa, zeleniny, salátu a všeho, co se bude podávat. Hodit maso a suroviny na gril je až poslední krok. Připravte si vše dopředu, a získáte velkou výhodu a doslova nebudete ztrácet čas. Nejlépe si udělejte odškrtávací seznam, který vám pomůže s orientací.
- Stůl prostřete a připravte ještě před příjezdem hostů. Hned při příchodu uděláte dobrý dojem, což je základ. Ideální je, aby hosté měli po ruce skleničky, talíře a příbory. Vy nebudete muset odbíhat a užijete si párty společně s hosty.
- Stůl pro mistra grilu. Ten je důležitý a měl by sloužit k odkládání surovin a pomůcek, které na stůl pro hosty nepatří. Pokud už vlastníte gril nebo venkovní kuchyň, kde tento bod nedává smysl, tak ho přeskočte.
- Bez nápojů se to nikdy neobejde. Pokud se chcete opravdu vytáhnout, připravte domácí limonádu. Můj tip je skleněný soudek Kilner do kterého lze dát prakticky cokoliv. Na našem blogu najdete recept na domácí zázvorovou limonádu s citronem a mátou nebo soudek naplňte vodou a po příjezdu hostů do něj vhoďte mražené ovoce (maliny, ostružiny, jahody) a pár snítek čerstvé máty.
Jak připravit grilované maso
Maso na grilu je hlavním bodem celého grilování, proto si na něm dejte záležet. Níže najdete mé 4 základní steaky, které mám nejradši a jsou sázka na jistotu. Co na gril?
- Rib Eye steak - vysoká roštěná (část roštěné směrem ke krku) je maso jemně prorostlé tukem. Poznávacím znakem pro Rib Eye steaky je tukové očko a krásné mramorování. Ideální steak by měl mít kolem 250 g. V rámci přípravy stačí steaky jen opepřit, nasekat bylinky (rozmarýn, tymián, šalvěj) a pokapat trochou olivového oleje.
- Flank steak - část pupku. Maso není příliš vysoké a je dostatečně prorostlé tukem. Maso se po ugrilování krájí na tenké plátky, které na talíři vypadají naprosto famózně. Skvěle ho doplní domácí tatarka a nakládaná zelenina.
- Kotleta z Přeštíka - pokud se vám vepřové kotlety zdají být suché, tak zkuste kotletu z Přeštíka. Křehké a šťavnaté maso z tohoto plemene se rozplývá na jazyku a jistě zachutná i vašim hostům. Skvěle ho doplní salát Coleslaw a pečené brambory.
- Kuřecí prso s kostí - kuře je klasika a v tomto případě to ani nebude nuda. Kuřecí prsa očistěte, osolte, opepřete, přidejte nasekaný koriandr, citronovou šťávu a pár kapek olivového oleje. Na grilu si dejte jen pozor, ať prsa nevysušíte. Skvěle se hodí k rukolovému salátu s mangem.
Další druhy hovězích steaků najdete v tomto článku. Pokud se je naučíte a v lepším případě přímo postupně vyzkoušíte, můžete se před rodinou a přátel opravdu vytáhnout. Na food blogu samozřejmě najdete různorodé recepty na gril, tak se na něj mrkněte.
Jakou zvolit zeleninu
Grilované maso je ideální doplnit lehkou přílohou nebo salátem. Já jsem vybral 3 základní přílohy, které lze různě s masy kombinovat.
- Salát z rajčat, hrášku a chřestu - v létě mají rajčata nejlepší chuť, a tak by byla škoda se o ně připravit. Tento salát můžete využít prakticky k jakémukoliv masu. Mým favoritem je ovšem flank steak.
- Rukola, mango a liči - tento salát se skvěle hodí ke kuřecímu prsu. Je lehký, svěží a rychlý na přípravu. Na dochucení postačí pár kapek olivového oleje extra virgin, balsamico ocet, med a pár kapek citronové šťávy.
- Grenaille, cibule a salát Coleslaw - tuto kombinaci společně s Přeštíkem milujeme. Kompletní recept najdete na této stránce a úplně stejně jej můžete připravit na grilu.
- Ceasar salát - oblíbený salát, o kterém se přesně neví, kde originálně vznikl. Nejpravděpodobnější je, že ho vytvořil Caesar Cardini, když v roce 1924 potřeboval připravit něco rychlého z pár ingrediencí. Původně obsahoval listy římského salátu, krutony, parmazán, worcesterovou omáčku, olivový olej a částečně uvařené žloutky. Žloutky později nahradil dresink, jinak vše zůstalo při starém. Celý recept najdete zde.
Dalšími saláty se můžete inspirovat na této stránce našeho foodblogu. Najdete na něm například i známé saláty Caesar, řecký salát s feta sýrem. Pro více informací se vám bude hodit Průvodce saláty: od českých po ty asijské.
Bez dezertu se to neobejde
Protože dezert nesmí nikdy chybět, máme pro vás tip na jednoduchý a lehký dezert - italskou pannacotu s malinami, kokosovým mlékem a mangem. Ta je na zahradu jak dělaná a nemůžete šlápnout vedle. Navíc její jemná a lahodná chuť nadchne děti, ženy i muže. Věřte, že si od vás recept vezme i vaše babička.
O nic složitější je italské tiramisu. Za 20 minut máte hotovo. Dezert je všeobecně oblíbený a je těžké mu říci ne. A když uděláte nějaké navíc, věřte, že i po tom se rychle slehne zem.
Pokud je to možné, nechte na stole talíře nebo misky s ovocem, které hosté mohou během grilování uzobávat. Každoročním favoritem jsou jahody, meloun a hroznové víno. Samozřejmě ale musíte dávat pozor na vosy a mouchy.
Z našeho e-shopu
Níže najdete naše produkty, které se ke grilování skvěle hodí. Pomohou vám vytvořit atmosféru, která každého okouzlí a vaši hosté se budou rádi vracet.
Jak vybrat ten správný gril?
Dělení grilů podle typu paliva
Grily lze rozdělit podle typu paliva či zdroje energie na:
- grily na dřevěné uhlí,
- plynové grily,
- elektrické grily
- a peletové grily.
Grily na dřevěné uhlí
Grily na dřevěné uhlí se podle výrobního materiálu dělí na ocelové a keramické. Skládají ze dvou hlavních částí:
- kotle
- a víka usazeného v pevné konstrukci
Spodní část kotle by měla mít větrací otvory pro přívod vzduchu, ale také čisticí systém a popelník či misku na zachytávání popela. Na poklopu grilu by neměly chybět větrací průchody, které zajistí dokonalou cirkulaci vzduchu a bezproblémové hoření paliva i při zavřeném víku. Keramické neboli kamado grily mají víko opatřeno těsněním pro dokonalé uzavření. Jejich využití je všestranné. Můžete na nich grilovat, péct, opékat i udit.
Plynové grily
Pro hoření se nejčastěji používají propanbutanové lahve. Grily jsou k dostání v různých velikostech. Malé mají obvykle jen 1–2 hořáky, velké až 6. Při výběru je důležitý materiál roštů, přičemž za nejkvalitnější platí nerezová ocel. Nejlepší plynové grily jsou opatřeny ocelovými profily, které odvádí odpařující tuk od hořáků, a tak nedojde k jeho vznícení. Grilu by neměl chybět postranní hořák pro přípravu omáček a příloh.
Elektrické grily
Lidé si často myslí, že kontaktní gril je gril elektrický. To je mylná úvaha. Grilování na elektrickém grilu probíhá na přímém žáru, který produkuje topná spirála. Mezi spirálou a pokrmem není žádná deska nebo tál, pouze grilovací rošt. Elektrický gril umožňuje plynulou regulaci výkonu a jeho použití je možné i v interiéru.
Peletové grily
Peletové grily využívají pro hoření 100% dřevěné pelety, takže vždy grilujete na žáru ze dřeva. Pelety jsou k dostání z mnoha dřevin, které se podepisují na aromatickém kouři. Po grilování z nich zbude jen malé množství popela. V grilech se obvykle griluje nepřímou metodou. Součástí je automatický systém, který se stará o udržování stabilní teploty. Digitální jednotka vám umožní mít nad grilem dokonalou kontrolu.