Vše, co potřebujete vědět o chřestu

Chřest je jarní král kuchyně a během dubna a května ho vidíme prakticky všude. Má to ale svůj "háček". Sklízí se jen koncem dubna a je ho málo.

zajímavost o chřestu a recepty

 

Zajímavosti o chřestu

Chřest byl uctíván od římských dob a objevuje se v nejstarší dochované knize receptů. Další zmínky lze dohledat od Španělska až po Čínu. Zajímavé je, že v jiných zemích získal název podle řeckého “asparagos”, ale v Česku se používá staročeské “chřest”. Zmínky o něm dohledáme až do dob Karla IV.

Chřest je trvalka a pokud ho zasadíte, můžete ho sklízet každé jaro až po dobu 20 let. Pokud roste po celý rok, když to místo a podnebí dovolí, po čase začne slábnou. Naštěstí v našem podnebí je každý rok silný a lahodný.

Velikost chřestu neurčuje to, jak dlouho samotný chřest roste, ale jak je sazenice stará a také odlišná odrůda. Ten slabší je vhodný například od salátů, silnější do polévek či na gril. 

Druhy chřestu

  • Setkat se můžeme s bílým chřestem, který je vhodný do polévek a krémů. Proč je bílý? Protože se pěstuje bez přístupu k slunci. Tento chřest je nutné loupat.
  • Zelený chřest je vynikající jako příloha nebo do salátů. Má jemnou a křupavou strukturu a loupat se nemusí. Někdy je však nutné odkrojit dřevnatou spodní část. Pěstuje se s přístupem světla.
  • Fialový chřest je světlu vystaven krátce a je hodně podobný zelenému chřestu. Svou barvu získává díky stejným pigmentům, jako má například zelí, řepa či ostružiny. 

Na co si dát pozor při nákupu

Aby chřest dostál svého věhlasu, je potřeba si při nákupu dát pozor na pár věcí. Tou první je, že chřest nesmí být povadlý, oschlý a musí vypadat zdravě. Čerstvý chřest se pozná tak, že není jako guma a při ohnutí by měl prasknout. Abyste chřest udrželi čerstvý i doma, je vhodné ho zabalit do vlhké utěrky a vložit do lednice. S jeho uvařením každopádně neotálejte a připravte si ho nejlépe v den nákupu.

Hlavní pravidlo při nákupu je se podívat v jaké je chřest kondici. Musí vypadat naprosto čerstvě, mít krásně zelenou barvu a musí pevný.

Na co si dát pozor při vaření

Prvním pravidlem je lámání. To zná asi každý, kdo chřest někdy vařil. Hrozí zde ale velké plýtvání. Prsty stačí jen trochu posunout a chřest se zlomí zbytečně vysoko. Dejte spíše na svou intuici a dřevnaté konce odkrojte nožem, obvykle stačí 2 nebo 3 cm.

Na fotografiích můžete většinou vidět chřest s krásně zelenou barvou. Při vaření je ale potřeba dát pozor na to, aby nezhnědnul. Polévku vařte jen chviličku, grilovaný chřest nenechávejte příliš dlouho na teple a pokud ho máte jen jako přílohu, tak zelený není potřeba předvařovat a blanšírovat (je dostatečně křehký).

Jak je možné chřest připravit

  • Blanšírování - chřest povařte jen pár minutek ve vodě. Pokud ho máte do salátu, přendejte ho do ledové vody, aby se zastavil proces vaření. Pokud jako přílohu, opečte ho ještě na másle.
  • Grilování - pokud jste fanoušci grilování, tak i z grilu je chřest výtečný. Dejte jen pozor, aby nebyl gril příliš rozpálený a chřest nespálil. Zelenému chřestu stačí jen chvilka. Bílý potřebuje trochu předvařit.
  • Smažení -  další oblíbená metoda je smažení v těstíčku nebo v tempuře. Taktový chřest pak skvěle doplní jakákoliv dip. 

Co z chřestu uvařit?

Na našem foodblogu s recepty najdete několik zajímavých receptů s chřestem, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Mezi nimi například tradiční chřest s holandskou omáčkou, který je u nás hodně populární, nebo milánské risotto s chřestem a šafránem, které najdete na menu většiny italských restaurací. 

První obrázek

Chřest s holandskou omáčkou

Chřest je pro mne doslova králem jara. Oproti ostatním surovinám, jako je mrkev či ředkvičky, není dostupný po celý rok, ale jen určitou chvíli od konce března do konce května. Je tak potřeba si ho pořádně vychutnat.

Zobrazit recept

Druhý obrázek

Flank steak, rajčata, chřest, hrášek

Hovězí Flank steak je část pupku, není příliš vysoký a je poměrně prorostlý tukem, proto má skvělou chuť. V létě ho můžete skvěle doplnit čerstvou zeleninou a bazalkovým pestem.

Zobrazit recept

Druhý obrázek

Salát z chřestu a pomeranče

Stejně jako chřest s Maltézskou omáčkou z krvavých pomerančů je tento salát neuvěřitelně svěží. Bylo by na škodu kazit jej složitým dresingem, jelikož sami pomeranče a zrníčka z granátového jablka pustí trochu sladké štávy.

Zobrazit recept

První obrázek

Milánské risotto s chřestem a šafránem

Milánské risotto se šafránem, italsky Risotto alla Milanese, je jedno z jídel, které vařím úplně nejraději a časem se tak na blogu jistě objeví ještě Paella, risotto s hříbky nebo s telecím Ossobucem a spousta jiných receptů, které jsou s risottem spojené.

Zobrazit recept