Ty nejlepší recepty z dýně aneb proč je tak oblíbená?

Jakmile přijde podzim, prodej dýní se rapidně zvýší. Ať už jde o dýňové latté, polévky nebo špagety, uvidíte ji naprosto na každém kroku. A není se čemu divit. Její neutrální chuť se dá využít do slaných i sladkých pokrmů.

Ty nejlepší recepty z dýně aneb proč je tak oblíbená

Dýně má řadu fantastických účinků, mimo jiné je jedním z nejznámějších zdrojů beta-karotenu. Beta karoten je silný antioxidant, který dodává oranžové zelenině a ovoci zářivou barvu. Tělo přeměňuje přijatý beta karoten na vitamin A.

Konzumace potravin s vysokým obsahem beta karotenu může mít následující výhody:

  • snížení rizika vzniku některých typů rakoviny
  • ochrana před astmatem a srdečními chorobami
  • snižuje riziko věkem podmíněné makulární degenerace.

Mnohé studie naznačují, že konzumace většího množství rostlinných potravin, jako je například dýně, snižuje riziko obezity a celkové úmrtnosti. Může také pomoci člověku vyhnout se cukrovce a srdečním chorobám, podpořit zdravou pleť a vlasy, zvýšit energii a zdravý index tělesné hmotnosti (BMI).

Dýně také obsahuje řadu důležitých vitamínů a minerálů:

  • vitamín A
  • vitamín C
  • vitamin E
  • riboflavin
  • draslík
  • měď
  • mangan
  • thiamin
  • vitamin B-6
  • kyselina listová
  • kyselina pantotenová
  • niacin
  • železo
  • hořčík
  • fosfor

Dýně jsou fantastickým zdrojem vlákniny. Doporučený příjem vlákniny se u dospělých pohybuje mezi 25 g a 38 g denně.

Díky téměř 3 g vlákniny v jednom hrnku pomáhá člověku zvýšit příjem vlákniny. Nebojte se jídla z dýně zapojit i do vašeho jídelníčku a uvidíte, že si tuto zeleninu naprosto zamilujete.

Vláknina zpomaluje vstřebávání cukru do krve, podporuje pravidelné vyprazdňování a usnadňuje trávení. Zdravý příjem vlákniny může také pomoci snížit riziko rakoviny tlustého střeva.

3 nejoblíbenější druhy dýní

Nejčastěji se setkáte s dýní hokkaido, máslovou a špagetovou. Každá má jiný tvar a trochu jiné vlastnosti.

Dýně hokkaido

Hokkaido patří k těm nejjednodušším na přípravu a skladování. Díky snadné přípravě, chuti a malé velikosti si získávají stále větší oblibu. Jsou kulaté, na dýni malé a mají jasně oranžovou barvu uvnitř i zvenčí. Slupka dýně hokkaido je jedlá a nemusí se odstraňovat bez ohledu na to, jak ji chcete připravit.

Je jedno, jestli ji upečete v troubě, uděláte z ní polévku nebo ji usmažíte na pánvi. Mnoho kuchařů zjistilo, že to vede k intenzivnější chuti, a z tohoto důvodu dokonce dávají přednost ponechání.

Dýně hokkaido se skvěle hodí na vše od polévky po pečenou zeleninu, lze ji rozmačkat (trochu jako sladké brambory), osmažit na pánvi a přidat do salátů, nebo dokonce použít do dezertů, jako jsou veganské dýňové koláče, dorty a muffiny.

Z Hokaido dýně nejraději vařím polévku s kokosovým mlékem, zeleninou, zázvorem a koriandrem. To je kombinace surovin, která k sobě skvěle pasuje a udělá úsměv na rtech naprosto každému.

Máslová dýně

Máslová dýně je oblíbená a široce dostupná. Má světle růžovo žlutou slupku a hruškovitý tvar. Její vnitřek je oranžový a má lehce máslovou chuť, odtud pochází její název.

Slupka je jedlá, velmi tenká, ale poměrně tuhá. Slupku lze snadno odstranit běžnou škrabkou na zeleninu, ale pro většinu receptů to opravdu není nutné. Záleží na tom, jak dlouho se bude slupka vařit, protože trvá trochu déle, než změkne.

Špagetová dýně

Po uvaření se dužina rozpadá na tlusté, lehce křupavé nudle (odtud název). Mnoho lidí nudle podává s rajčatovou omáčkou, ale existují i jiné chutné způsoby přípravy, například pouhé opečení na másle a se solí.

Dýně jsou velké, váží mezi 3 a 5 kg, mají světle žluto bílou slupku a oranžovou nebo jasně žlutou dužinu. Když je syrová a rozříznutá napůl, vypadá uvnitř podobně jako jiné dýně, protože je pevná a plná semen; teprve po uvaření získá vzhled špaget.

Bude se hodit

Dýně jsou poměrně velké a tak na krájení a porcování doporučujeme dostatečně velký nůž a stabilní prkénko. Když budete mít malé prkénko, mohlo by dojít k říznutí do prstu a dýně vám bude klouzat.

Recepty z dýně

Co z dýně hokkaido? Cokoliv chcete. Dýně je opravdu flexibilní surovina, takže si ji zamilujete v podobě polévky, hranolek, pyré, omáčky, dezertu, … Hokkaido se navíc nemusí loupat, takže je základní příprava extrémně jednoduchá a vhodná i pro naprosté začátečníky. Nezapomeňte ale na to, že hokkaido není jediná dýně, ještě máme špagetovou a máslovou…

Dýňová polévka

  • dýně hokkaido 1 kg
  • cibule 1 ks
  • olivový olej
  • zeleninový vývar 800 ml
  • smetana ke šlehání 100 ml
  • sůl
  • mletý pepř 

Postup

  1. Opečte cibulku do sklovata a pak přidejte vydlabanou a nakrájenou dýni (zvolte větší ostrý nůž) a lehce ji opečte. Pozor, nespalte cibuli. (Tip: Pro lepší chuť předem opečte nakrájenou dýni v troubě na pečícím papíru pokapanou olivovým olejem. Díky tomu bude polévka výraznější.)
  2. Hrnec zalijte vývarem a vařte, dokud dýně nezměkne. To trvá obvykle 15 minut.
  3. Obsah rozmixujte do hladka, osolte, opepřete a přidejte smetanu. Nechte ještě pár minutek provařit.
  4. Polévku podávejte posypanou opečenými dýňovými semínky, a zakápnout olivovým olejem. Dobré jsou také chilli vločky nebo zakysaná smetana. Existuje opravdu mnoho možností, jak polévku podávat, nebojte se experimentovat.

Dýňové hranolky

  • dýně Hokkaido 1 ks
  • olivový olej
  • sůl
  • pepř
  • bylinky (oregano, tymián, rozmarýn)

Postup

  1. Omytou a vydlabanou dýni nakrájejte na měsíčky a na pečícím papíru zakápněte olivovým olejem. Nezapomeňte ji také okořením a dochutit.
  2. Dýňové měsíčky vložte do vyhřáté trouby a pečte přibližně 35 minut na 180 °C.
  3. Hranolky vyndejte a podávejte jako přílohu nebo k dobrému česnekovému dipu.

Zapečená dýně

Dýně se dá zapéct na mnoho způsobů. V mističce, zapékací misce nebo přímo v samotné dýni. Na zapečení lze použít různé druhy sýra - kozí, čedar, balkánský, mozzarella, … Místo sýru klidně použijte vajíčko.

Doteď jsme zmiňovali dýni Hokkaido, ale výbornou variantou je i špagetová dýně, která se jednoduše dá vydlabat a smíchat s kořením a dalšími surovinami (houby, cizrna, quinoa, rýže, další zelenina,).

Dýňové špagety

Pokud milujete špagety na všechny způsoby, nenechte si ujít ty dýňové. Stačí vám k tomu nakrájet dýni a kostky a do měkka povařit. Následně měkké kostky opečte na pánvi s trochou olivovéhé oleje, přidejte špagety, šalvěj, trochu másla s společně orestujte. Na talířy ještě špagety posypejte parmazánem.

dynove spagety

Dýňové lasagne

Lasagne mají základní recept opravdu jednoduchý, co do nich přidáte navíc záleží pouze na vás. Klasické lasagne se skládají z těstovinových plátů, mletého masa s rajčaty, sýru a bešamelu. 

Pokud chcete přidat dýni, máte několik možností. Buď ji přidáte jako pyré, na kostičky nebo místo těstovinových plátů. Nejzajímavější je asi poslední varianta, kdy nakrájíte máslovou dýni na příčné pláty a ty postupně zaplníte bešamelem, sýrem a masovou směsí. Místo bešamelu lze použít ochucenou ricottu. 

První vrstva je masová, pak dýně, bešamel/ricotta a sýr a pokračujete od začátku, dokud na vršek nedáte bešamel a dávku sýru. 

Dýňové latte 

Každý podzim přijde kouzelné období, kdy na ulicích neustále cítíme aromatické dýňové latté. Výborně zahřeje tělo a navodí lepší náladu. Příprava je jednoduchá, stačí přidat dýňový sirup na spodek hrnku zalít horkým mlékem, espressem, a nakonec našlehanou pěnou. Pokud chcete, klidně si vršek ještě ozdobte sirupem a mletou skořicí.

Ptáte se, jestli je možné vyrobit dýňový sirup doma a ušetřit? Samozřejmě, není to nic těžkého. 

Očištěnou půlku dýně nakrájejte na měsíčky a vložte na pečící papír do trouby. Pečte, dokud není dýně krásně měkká, to se stane při 200 °C asi za 40 minut. Odstraňte slupku a zbytek rozmixujte do hladka. V hrnci přivedeme k varu 600 ml vody a přisypeme 250 hnědého cukru a balíček vanilkového cukru. Pro ještě lepší chuť zvolte vanilkový lusk nebo vanilkový extrakt.

Míchejte, aby se cukr rychleji rozpustil a po cca 5 minutách přidejte 4 svitky skořice, a po 1 lžíci zázvoru, nového koření a hřebíčku. Za dalších 5 minut přidejte rozmixovanou dýni a nechte pěkně propojit. Až směs zhoustne jako sirup, hrnec odstavte a nechte vychladnout. Pak už na vás čeká jen propasírování, abyste v láhvi (1 l) měli jen čirý sirup.

Sirup vám v lednici vydrží i několik týdnů a hodí se nejen do kávy, ale i do pečení a na polití dezertů, např. lívanců, palačinek nebo buchet. 

Recepty na foodblogu

Kromě receptů v tomto článku, jsme na foodblogu sepsali mnoho dalších receptů z dýně. Mrkněte například na dýňovou polévku s kokosovým mlékem nebo dýňový chléb.

Druhý obrázek

Dýňová polévka z Hokaido s kokosovým mlékem

Dýňová polévka s kokosovým mlékem je už můj druhý recept z kategorie "Asia food". První recept pro můj foodblog jsem vařil Pho Bo, ale recept jsem nakonec nikdy nezveřejnil - nelíbily se mi fotografie, tak snad bude ještě možnost Pho Bo přefotit a na blogu se brzy objeví.

Zobrazit recept

První obrázek

Dýňový chléb

Opravdu nejsem fanoušek dýně. Dokonce si dovolím říci, že dýni nemám rád a pokud to musím někde vysvětlovat, tak mi na to stačí dvě slova: dýně – tchyně. Většina snadno pochopí. A i proto se Blanka snaží najít takové recepty, abych si tuto surovinu oblíbil.

Zobrazit recept

Sladké recepty z dýně

Dá se dýně (kromě sirupu) zpracovat nasladko? Ano! Protože má poměrně neutrální chuť, lze ji použít opravdu do všeho. Nejčastěji najdete recepty z dýňového pyré. Dává to smysl, snadno ho přidáte do těsta a máte vystaráno. Zvětšíte jeho objem, dodáte spoustu vitamínů a minerálů a zase vytvoříte o něco jinou strukturu.

dynove muffiny

Ať už jde o dýňové lívance, zdravé dýňové muffiny nebo jiný dýňový dezert, za chvilku už budou talíře a formičky prázdné.