Jaké existují druhy octů a z čeho se vyrábí?

Z čeho je ocet? To se liší ocet od octu. V dnešním článku se dozvíte, jak jednotlivé druhy chutnají a jak je co nejlépe využít. Některé se hodí do sushi a jiné na maso.  

Druhy octů a recepty

Bílý a červený vinný ocet

Jak se vyrábí vinný ocet? Jak název napovídá - z vína. A to z červeného i bílého. Pomocí kvasného procesu, při kterém se přítomný alkohol přeměňuje na kyselinu octovou, vzniká ocet naprosto perfektní do salátových zálivek a omáček.

Dále ho využijete při nakládání masa, v domácích majonézách a tradičním indickém čatní. Bílý ocet je nejoblíbenější ve středomořské kuchyni, protože výborně doplňuje ryby a mořské plody. Červený ocet využijete hlavně do těch omáček a dresinků.

Pokud se ocitnete v Itálii, určitě si lahvičku kupte, jejich octy patří mezi ty nejlahodnější.

Ocet je pro mne základní výbavou ať se jedná o jakýkoliv typ kuchyně. Nejraději pracuji s tmavým Balzamiko octem, například u zeleniny a sýrů nebo s jablečným octem na dochucení salátu jako je například Coleslaw.

Kvasný lihový/destilovaný ocet

Lihový ocet patří v Česku mezi tradiční octy. Díky jeho vysoké koncentraci se hodí do nakládaných hub, zeleniny, okurek a utopenců. Do salátu ho ale nenaředěný určitě nepřidávejte. 

Tip: Bílý ocet je výborný na úklid, dezinfekci a na cokoliv, co zapáchá - poměrně jednoduše zbaví vaši pračku, myčku nebo oblečení nepříjemného odéru. Stejně tak vás zbaví mastnoty a vodního kamene.

Balzamikový ocet

Balsamico je na chuť jemné a lehce nasládlé. Chutnat bude těm, kteří octové chuti příliš neholdují, ale přesto by ji rádi do své kuchyně zařadili. Největší využití má ve studené kuchyni, ušetřete ho tepelného zpracování, jinak změní chuť. Ačkoliv je poměrně jemný, radši ho využívejte s rozvahou. Nejlépe chutná v salátech, zálivkách, dresincích, dipech a dokonce se přidává i na panna cottu. Oceníte ho i zakápnutý na masu nebo sýru.

Jak se balzamikový ocet vyrábí? Z praktického hlediska je to vinný ocet z odrůd Lambrusco a Trebbiano zrající v sudech více než 12 let. Dnes už ho seženete i v supermarketech, ale obvykle se jedná o nezralý ocet, který není dostatečně vychucený a hustý. 

Níže najdete 2 recepty, kde je balzamikový ocet nepostradatelnou součástí. Na Capresse salát použijte balzamikový ocet z Modeny a do čočkového salátu doporučujeme krémový balzamikový ocet, který tento svěží salát skvěle dochutí.

Druhý obrázek

Salát Caprese s rajčaty a mozzarellou

Caprese salát je naprostá italská klasika známá a oblíbená po celém světě. Připravuje se z čerstvých rajčat, mozzarelly a bazalky.

Zobrazit recept

První obrázek

Čočkový salát s kuřecím prsem a zeleninou

Čočku buď milujete, nebo nenávidíte. Tento studený recept z černé čočky si ale určitě zamilujete, pokud jste čočku doposud neměli rádi.

Zobrazit recept

Rýžový ocet

Už jste někdy ochutnali sushi? V tom případě jste se s rýžovým octem asi setkali. Používá se při vaření rýže do maki i nigiri sushi. 

Jeho hlavní účel je upozadit chuť rýže a naopak zvýraznit chuť ostatních použitých surovin. Vyrábí se z fermentované rýže nebo rýžového vína a má sladkokyselé tóny. Kromě sushi má podobné použití jako balsamico, tedy v salátech, studené kuchyni a na masu.

Jablečný ocet

Mezi velmi oblíbené a dost rozšířené patří jablečný ocet. Výrazná ostrá chuť funguje výborně do zálivek, salátů a do marinád při nakládání vepřového masa. Maso zůstane naprosto úžasně křehké.

Kromě použití v kuchyně ho lze i konzumovat po lžících (max. 2 denně) a podpořit tím trávení. Kdy pít jablečný ocet? Kdykoliv během dne. Protože je chuťově dost výrazný, míchá se s obyčejnou vodou nebo džusem. Majitelé akné si zase mohou vzít tyčinku do uší, namočit ji a nanést na jednotlivé pupínky. Antibakteriální vlastnosti pomáhají pupínek zmenšit a zklidnit začervenání. 

Vyrábí se kvašením celých jablek nebo samostatných slupek. Při kvašení jeden druh kvasinek spotřebují cukry a vyrobí alkohol. Následně začne pracovat jiný druh kvasinek (Acetobacter) a z alkoholu vyrobí kyselinu octovou. Pak přijde na řadu zrání. Čím delší, tím lepší a chutnější ocet vznikne. Jablečný ocet se prodává filtrovaný i nefiltrovaný. Nefiltrovaný má díky octové mateřské bláně kalný vzhled a je plný enzymů a proteinů.