Jak na výbornou bábovku? Tipy a triky foodblogerek

Kdo by nemiloval nadýchanou bábovku na milion způsobů? Každý si ji může trochu upravit podle svých chutí a preferencí a to je její největší kouzlo. Do základního těsta se dá přidat cokoliv od citronové kůry přes čokoládu až po vanilkový extrakt. 

Nejen my, ale také blogerky milují bábovky. Často se o přípravu dělí se čtenáři, není tedy nic jednoduššího, než se inspirovat a zkusit jejich recepty a třeba nakonec najdete svou novou oblíbenou verzi. 

Dneska jsme pro vás vybrali tvarohovou citronovou od Markéty Marešové ze Lžička Cukru, cuketovo jablečný koláč od Míši Říhové z MishMush a lískooříškovo-čokoládovou od Barči a Michala Adamcových z Obrázky z Lásky. Ve všech receptech foodblogerky použili hliníkové formy Nordic Ware, díky čemuž mají buchty naprosto nádherné a ikonické tvary. 

Jakým chybám se vyvarovat?

Aby buchta chutnala a vypadala podle vašich představ, je nutné vyvarovat se základním chybám. Pokud se jim nevyhnete, může se stát, že buchta nepotěší oko ani jazyk. A to by byla přece škoda. Níže najdete základní rady a tipy přímo od blogerek a jejich skvělých receptů.

Lískoříšková-čokoládová bábovky z blogu Obrázky z lásky

liskooriskova_cokoladova_babovka_recept

Rozdílné teploty surovin

Tuto chybu dělají hlavně nedočkavci, kteří mají na buchtu chuť, vyndají vajíčka z lednice, mouku za spíže a nepočkají, než se vše lehce ohřeje na pokojovou teplotu. Hlavně u vajíček je důležité, aby se teplota lehce zvýšila, jinak je jen těžko vyšleháte. Stejně tak by vás mohlo překvapit, že se prášku ve studeném těstě nelíbilo a tak se srazil. Pokud tedy recept neříká něco jiného (např. studené máslo u křehkého těsta, vychlazená šlehačka, ...), nechte vše chviličku (stačí pár desítek minut) ohřát na kuchyňské lince. Vajíčka můžete také ponořit do misky s teplou vodou a proces tím urychlit.

Rozvoňte suroviny

Pokud pracujete se suroviny jako je například vanilkový lusk nebo ořechy, tak je nechte pořádně rozvonět. Vanilku alespoň 20 minut louhujte v teplém mléce. Díky tomu dostane bábovka opravdu vanilkovou chuť a vůni. Ořechy se naopak úžasně rozvoní na pánvi.

"Lískové oříšky opražte na pánvi, aby se rozvoněly. Pokud mají slupku, zbavte je jí tak, že nasypte ořechy na půlku utěrky a druhou půlkou je zakryjte a válejte, aby se slupky slouply."

Bára z Obrázky z lásky

Příliš vysoké teploty

Zde bychom rádi zmínili dvě věci. Zbytečně vysoké teploty a různorodost trub. I když recept zmiňuje určitou teplotu, je pouze na vás vědět, jak funguje vaše trouba a jestli nepeče víc/míň. 

Trouby se liší i různými programy, takže si dejte načas, troubu vyzkoušejte a pochopte, jak s teplotou reálně pracuje. A určitě neuškodí, když zjistíte, jestli peče rovnoměrně nebo na některých místech pokrm připaluje.

A vysoké teploty? Ty vám zajistí akorát tak nedopečený vnitřek a spálený vnějšek.

Formy Nordic Ware

Formy Nordic Ware vám vždy zajistí perfektní bábovku. Forma je zároveň v různých místech různě silná, což zajistí rovnoměrné propečení a bábovka tak nebude suchá či spálená.

Silikonové formy nesmíme vynechat

Často se ptáte "Kdy vyklopit bábovku ze silikonové formy?" nebo "Jak používat silikonové formy na pečení?". Je to ale naprosto jednoduché. Se silikonem se velmi dobře pracuje a zvládne to úplně každý. Vzhledově se samozřejmě formám Nordic Ware nevyrovnají, ale jsou skladné, lehké a bábovka (a vše ostatní) se z nich dobře vyklápí. Formu není prakticky vůbec nutné vymazávat nebo vysypávat, ale pokud si chcete být 100% jistí, určitě tím ničemu neublížíte. Hlavně, pokud vysypáváte rozdrcenými ořechy, to je potom mňamka! 

Tvarohová citronová bábovku z blogu Lžička cukru

tvarohova_citronova_babovka

Práce s vajíčkem

Kromě toho, že mají být vajíčka v pokojové teplotě kvůli ostatním surovinám, tak je to hlavně z toho důvodu, že se mnohem lépe šlehají. A šlehání trvá opravdu dlouho, nebojte se bílky a žloutky s cukrem šlehat klidně 10 minut. Obě hmoty dlouhé šlehání milují a prosperují z něj. Pokud chcete sníh ještě krémovější, přidejte špetku jedlé sody. Sníh přidávejte do těsta opatrně.

"Z bílků vyšleháme tuhý sníh, poté ho opatrně pouhým podebíráním stěrkou zapracujeme do tvarohového těsta. Snažíme se, abychom neporušili vzduchové bublinky, takže s těstem pracujeme rychle a opatrně."

Markéta ze Lžičky cukru

Studená trouba

Ne nadarmo recepty hlásají, že troubu musíte prvně zahřát. Díky tomu uvnitř vytvoříte ideální prostředí a těsto se začne rovnou péct. A to je důležité v případě, že používáte jedlou sodu, která vyžaduje hned po zapracování přesun do trouby. Nečekejte s tím, jinak těsto spadne a nebude kypré. U kypřícího prášku máte času víc, ale stejně troubu s předstihem předehřejte, aby se vše peklo rovnoměrně a bez problémů.

K tomuto bodu ještě patří neustále otevírání trouby v průběhu pečení. Je to zbytečně a navíc se tím dělá průvan a těsto teplotní šoky rádo nemá.

Bude se hodit

Cuketovo jablečný koláč z blogu MishMush

cuketovo_jablecny_kolac

Nenechte buchtu zapařit

Buchtu po vyndání nechte asi 2 minuty na pokoji a pak ji vyklopte na mřížku. Mřížka s nožičkami je ten nejlepší způsob, jak nechat dezerty nechat zchladit a následně i servírovat. Používá ji i Míša Říhová z MishMush.

"Po upečení vyklopíme a necháme zchladnout na pečicí mřížce"

Míša Říhová z MishMush

Hrudky v mouce

Prosívání mouky patří mezi naprostý základ. Bez toho se tvoří hrudky a tuhé těsto. A není to jen o mouce, prosívat by se mělo cokoliv suchého, třeba kakao, prášek do pečení a moučkový cukr. Dnes už v mouce kamínky a jiný nepořádek nenajdete, ale to neznamená, že by se tato tradice měla porušovat. Dělala to vaše babička, a vy byste také měli. Díky tomu se vše perfektně provzdušní, což je u některých receptů klíčové, např. u třeného těsta.

Sůl nad zlato

Nepodceňujte sílu špetky soli. Nádherně zvýrazní sladkou chuť jakéhokoliv dezertu a určitě by se neměla vynechávat.