Zavařování se sklenicemi Weck

V předchozích letech nebylo zavařování zcela populární. Veškeré suroviny a pokrmy byly snadno dostupné v každém obchodě za pár korun. Doba se ale mění a zavařování zažívá velký boom. Navíc jde v ruku v ruce udržitelností a plýtvání je něco, na co už se také kde kdo kouká přes prsty.

Zavařování se sklenicemi Weck

Není to ale jen o tom, co je zrovna populární. Zavařování znamená především domácí kuchyni a vytváření chutí. Suroviny a přísady se dají různě kombinovat. Každá domácnost má tak svůj podpis. Navíc je to skvělý způsob, jak uchovat suroviny na zimu, kdy nic neroste.

V tomto průvodci se dozvíte vše, co potřebujete vědět o zavařování potravin. Nevíte jak zavařovat v hrnci či páře? Odpovíme na všechny vaše otázky a poskytneme vám praktické rady a tipy, abyste mohli zavařovat bezpečně a efektivně.

Co je to zavařování

Zavařování je způsob, jak tepelně konzervovat potraviny, aby vydržely čerstvé a nekazily se. Během procesu zavařování se zničí nechtěné mikroorganismy a postupně se vysaje přebytečný vzduch ze sklenice. Po vychladnutí se víčko těsně přitiskne ke sklenici a tím se dokonale uzavře.

Co se hodí mít?

Co můžete zavařit

V podstatě se dá zavařit úplně vše, od ovoce, po zeleninu až po jídlo. Nejvíc jsme ale zvyklí na zavařování domácích marmelád a džemů. Zajímat by vás mohl článek na podobné téma Jak na kvašenou zeleninu neboli pickles.

Recepty se často dědí ze starší generace na mladší, takže se nedá říct, co si do zavařovačky připravit, aby vám to zaručeně chutnalo. Například takové marmelády se dělají v jedné domácnosti pouze z ovoce a cukru a v jiné se neobejdou bez želírovacího prášku, agaru nebo citronu. Doporučujeme vyzkoušet, co nejvíce chutná a vyhovuje vám. 

Nejjednodušší a “nejzdravější” je recept pouze z ovoce a cukru. Dokonce ani nemusíte používat klasický cukr, ale xylitol neboli březový cukr, který tělo přirozeně vyloučí a nevezme si z něj žádné kalorie. Ideální pro zastánce zdravého životního stylu nebo diabetiky. 

A co zavařování masa?

Zavařování masa vyžaduje zvláštní pozornost, protože je náchylné k růstu nebezpečných bakterií, jako je Clostridium botulinum, které způsobuje botulismus. Na rozdíl od ovoce a většiny zeleniny, kterou můžete zavařit pouze ve vodní lázni, maso vyžaduje zpracování v hrnci. Je nezbytné dosáhnout dostatečně vysoké teploty po celou dobu zavařování, aby byly zabity všechny bakterie a spóry. A rozhodně nesmíte vynechat ani dvoufázové zavařování, jedině tak si můžete být jistí, že jste se zbavili všeho škodlivého.

Je důležité dodržovat doporučené časy zavařování a teploty, které se mohou lišit v závislosti na typu masa a velikosti nádob. Výrazně vám doporučujeme řídit se osvědčeným receptem a postupem od spolehlivého zdroje.

Pokud se zavařováním začínáte, začněte se zeleninou a ovocem. Příprava je rychlá a suroviny jsou běžně k dostání. Nejlepší jsou ale samozřejmě ty domácí.

Pár základních pravidel

  • Sklenice musí být zcela čisté a pokud je používáte opakovaně, tak i sterilizované.
  • Vždy používejte nové gumičky. To z důvodu, že gumička je velmi namáhaná a během druhého zavaření by už nemusela dostatečně těsnit.
  • Okraje sklenice udržujte vždy čisté, aby se gumička a víčko snadno přichytily
  • Na sklenici Weck je nutné mít 3 spony
  • Ve sklenici vždy nechte trochu vzduchu, aby mohl vzniknout podtlak (15 - 20 mm)
  • Zavařeninu vždy nechte pozvolna vychladnout a nedávejte je hned do chladu
  • Vždy se ujistěte, že víčko na sklenici po zavaření pevně drží
  • Sklenice i víčka pečlivě umyjte a nechat uschnout.
  • Při práci si často myjte ruce.
  • Při ochutnávání pokaždé použijte jinou lžičku nebo ji umyjte. Vařečku neolizujte.

Před uzavřením

Než začneme sklenice uzavírat, jsou nutné dva kroky. První - pokud se jedná o hustou směs, je potřeba ze sklenice dostat co nejvíce vzduchu. Se sklenicí tak mírně bouchejte o stůl. Nejlépe podložte ještě utěrkou.

Druhý - sklenice se snažte vždy držet čisté, aby se víčko dobře přichytilo. Ještě než se víčko budete snažit nasadit, otřete okraje sklenice octem, abyste sklenici měli dokonale čistou.

Jak dlouho zavařovat

Délka zavařování záleží na několika faktorech jako je typ potraviny, velikost nádoby a recept, který používáte. 

Obecně platí, že ovoce a zelenina se zavařují asi 10-20 minut v zavařovacím hrnci s teplotou vody kolem 85-100 °C. Maso a jiné potraviny s vysokým obsahem bílkovin obvykle vyžadují delší zavařování, a to 60-100 minut při teplotě 100-120 °C. Vždy je dobré se řídit receptem a pokyny výrobce.

Jaké zavařovací sklenice pořídit

Při zavařování nepotřebujete skoro nic, ale bez zavařovacích sklenic se určitě neobejdete. Kde koupit zavařovací sklenice? No přece u nás na e-shopu. Po objednání stačí počkat 1 až 2 dny a celá objednávka u vás bude v cuku letu.

Metody zavařování

V každé domácnosti se zavařuje doslova jinak a existuje několik způsobů. Pojďme se podívat na dva nejčastější.

Metodu bez zavařování, tedy jen obrácenou sklenici vynecháme, jelikož zde není garance správného uzavření sklenice a vytvoření podtlaku a navíc není možná využít na suroviny, které se vkládají do sklenice v syrovém stavu.

Zavařování v hrnci

Jedná se o klasickou a nejrozšířenější metodu zavařování. Sklenice musí být zcela potopené. Poté se zavařuje na určitý stupeň podle druhy zavařeniny.

Postup je jednoduchý:

Umístěte sklenice do hrnce, přidejte vodu a sledujte teploměr. Se vším ostatním vám pomůže přiložený návod k použití.

Výhody:

  • Zavařovací hrnce obvykle obsahují termostat, který udržuje stálou teplotu, což je klíčové pro úspěšné zavařování.
  • Snížené riziko popálení o horkou vodu nebo prasknutí sklenic.
  • Pojmou větší množství sklenic najednou v porovnání s klasickým hrncem.

Nevýhody:

  • Specializované zavařovací hrnce mohou být dražší než klasické hrnce

Zavařovací hrnec

Máte pocit, že zavařování je složité? Zainvestujte do speciálního hrnce pro zavařování. Bude vaším nejlepším pomocníkem. Kromě pohodlného zavařování kdekoli s elektrickou zásuvkou také garantuje skvělé výsledky bez zbytečného stresování a námahy.

V hrnci můžete mít podle modelu až 14 sklenic o 1l, 11 sklenic po 0, 75 l nebo 34 menších 0,3l sklenic. Zavařovací hrnec je vybaven termostatem, možností nastavení teploty a intuitivním ovládáním. 

Postup je jednoduchý:

Umístěte sklenice do hrnce, přidejte vodu a sledujte teploměr. Se vším ostatním vám pomůže přiložený návod k použití.

Výhody 

  • Zavařovací hrnce obvykle obsahují termostat, který udržuje stálou teplotu, což je klíčové pro úspěšné zavařování.
  • Snížené riziko popálení o horkou vodu nebo prasknutí sklenic.
  • Pojmou větší množství sklenic najednou v porovnání s klasickým hrncem.

Nevýhody

  • Specializované zavařovací hrnce mohou být dražší než klasické hrnce
  • Zabírají více místa v kuchyni a mohou být těžkopádné pro skladování.

Zavařování v páře

Zavařování v páře je další oblíbená a jednoduchá metoda. Zavaření zabere ovšem více času. Postup je jednoduchý - na dno hrnce vložte mřížku a na mřížku vyskládejte sklenice. Strany sklenic by se neměly dotýkat, aby se pára rovnoměrně dostala všude. Po zavaření nechte sklenice v hrnci zcela vychladnout.

Jak zavařovat v páře:

Do hrnce umístěte sklenice a přidáte teplou vodu, aby pokrývala zhruba polovinu výšky sklenic. Poté zahřejte vodu na 80 až 90 °C a takto ji nechte zhruba půl hodiny. Po zavaření opatrně vyndejte sklenice a umístěte je na tepelně neutrální plochu (hlavně ne studenou), aby nedošlo k prasknutí.

Výhody:

  • Bezpečnost – menší riziko prasknutí sklenic, protože se zahřívají postupně.
  • Nižší spotřeba energie v porovnání s troubou.

Nevýhody:

  • Nutnost pravidelně doplňovat vodu.
  • Větší dohled nad procesem.

zavarovani ovoce a zeleniny

Jak poznat, že jsou sklenice dobře uzavřeny?

Po zavaření nechte sklenice vychladnou. Jakmile jsou vychladlé, sundejte svorky. Pokud víko drží na sklenici, znamená to, že proces zavaření byl úspěšný.

Pokud víčko při zavaření nechytne, celý proces opakujte. V tomto případě by se zavařenina brzy zkazila. Pokud by se tak opravdu stalo, nebojte, rychle to poznáte. Na povrchu by byla plíseň či by zapáchala.

Jak otevřít zavařovací sklenici

Nemáte dostatek sil na otevření sklenice a přitom máte takovou chuť na babiččinu marmeládu nebo kyselé okurky? Máme pro vás hned několik tipů, jak vám to půjde lépe.

  • Najděte někde silikonovou formu nebo širší gumičku, položte nebo obtočte okolo víčka a pořádně zaberte. Díky gumovému povrchu získáte mnohem lepší a pevnější úchop.
  • Dobrý pomocníkem je i jídelní nůž, který zasunete do škvíry mezi víčkem a hrdlem sklenice a lehce zapáčíte, až uslyšíte ucházet vzduch. To znamená, že jste porušili vakuum a víčko už lehce otočíte. Někdy musíte to správně místo najít, tak když nevyjde jedna škvíra, zkuste druhou. Dávejte pozor, aby vám nůž nevyjel a nezranil vás. Stačí opravdu jen trochu síly.

Mezi další způsoby patří: poklepání vařečkou na víčko, silný náraz do dna sklenice otočené víčkem k zemi a zahřátí víčka pomocí fénu na vlasy.

Jak ozdobit zavařovací sklenici

Sklenice můžete popsat hezkými lesklými fixy nebo na ně nalepit samolepku. Hodně oblíbené také bývají černé samolepky, na které se dá psát bílou fixou. Vzhledově připomínají tabuli a křídu.

V dnešní době je také hodně jednoduché si vytvořit vlastní samolepky. Hodí se k tomu například Canva, kde si snadno nastavíte velikost, barvy i nápis. Vytisknout si je pak můžete doma na speciální samolepící papír, ale jsou občas drahé, takže je asi lepší zaskočit do nejbližšího copycentra. Záleží, kolik toho máte k vytisknutí. V centru vám rádi poradí.

Je lepší šroubovací uzávěr nebo omnia víčko 

Šroubovací uzávěr i omnia víčko mají svá pro a proti, takže výběr záleží na vašich preferencích a druhu potravin, které zavařujete. My na e-shopu prodáváme skleněné sklenice Weck se zavařovacími gumičkami a svorkami.

Šroubovací víčko je spolehlivější

Šroubovací uzávěry jsou obecně těsnější, což zabraňuje vniknutí vzduchu a bakterií do nádoby, a jsou vhodné pro mnoho druhů sklenic. Navíc je práce s nimi jednoduchá.

Použití

Při použití šroubovacího víčka je důležité nejprve umístit gumové těsnění na víčko, pokud není již připevněno. Poté se víčko umístí na vrch nádoby, zašroubuje se, ale ne příliš pevně. Během zavařování se vytvoří vakuum, které sklenici utěsní. Po zavaření, otočení dnem vzhůru a ochlazení by mělo být víčko pevně připevněno k nádobě, a pokud není, proces uzavření neproběhl v pořádku a sklenici nelze skladovat. Obvykle to poznáte poklepáním. Jakmile uslyšíte dutý zvuk, nevznikl potřebný podtlak.

Omnia víčko se musí pořádně zkontrolovat

Omnia víčko lze znovu použít (pokud není poškozené), funguje s běžnými sklenicemi, ale když není správně nasazené, může do sklenice vniknout vzduch a bakterie. 

Použití

Omnia víčko se nejprve umístí na čistou, suchou sklenici, poté se nádoba zavře pomocí zavařovací hlavy, která zajistí, že se víčko po celém obvodu rovnoměrně přitlačí ke sklenici. Sklenici opět otočte a nechte vychladnout. Nakonec zkontrolujte, jestli jsou sklenice správně uzavřené.