Jak vybrat rychlovarnou konvici

Jak vybrat rychlovarnou konvici

Rychlovarná konvice je součástí každé kuchyně. Ve většině domácností je využívána prakticky každý den, proto je potřeba dbát na správný výběr kvalitní konvice a poté zajistit její životnost. Při výběru věnujte pozornost následujícím kritériím.  

DŮLEŽITÉ PARAMETRY

 

MATERIÁL

Proč je lepší kov než plast? Rychlovarná konvice je v kuchyni jedním z nejpoužívanějších spotřebičů. Rychlovarné konvice z plastu se více deformují a praskají, což má vliv i na elektrické části a bezpečnost.

Konvice už dávno neplní jen účel ohřevu vody, ale stále častěji se stávají i designovým doplňkem. Oblíbené a žádané jsou rychlovarné konvice KitchenAid a to nejen díky svému vzhledu, ale také kvůli technickému zpracování.

SPIRÁLA NEBO ROVNÉ DNO?

Spirála je součástí především levnějších konvic a její nevýhody jednoznačně hovoří proti ní. Hlavním nedostatkem spirály je nutnost vyšší hladiny vody pro ohřev a náročné čištění od vodního kamene. Spirála sice dokáže vodu ohřát dříve, ale rozdíl je pouze v řádech několika sekund. 

BEZPEČNOST

Zcela nepostradatelným bezpečnostním prvkem u rychlovarných konvic je funkce automatického vypnutí po dosažení požadované teploty či varu nebo ochrana proti přehřátí bez vody. Kvalitní výrobci konvic toto považují za automatické pravidlo, u konvic v řádu stokorun to takto být nemusí. Vysokou úroveň bezpečnostních prvků splňují například rychlovarné konvice značky Catler.

PŘÍKON

Příkon je další z důležitých parametrů. Automaticky platí, že čím vyšší příkon, tím rychlejší ohřev, ale samozřejmě také spotřeba. Ideální příkon je v rozmezí od 2000 do 2400 W. 

FUNKCE

Stále větší zájem o kvalitní čaje vede k neustálému rozšiřování nabídky zelených, bílých, černých, bylinných a ovocných čajů. Teplota vody je jedním z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje výslednou chuť a kvalitu připraveného nápoje, proto milovníci čaje jistě uvítají funkci nastavení přesné teploty vody. Touto funkcí disponují pouze kvalitní konvice. Mezi další oblíbené funkce patří například udržení bodu varu.

OBJEM

Při výběru objemu je dobré si položit otázku, kolik vody budeme nejčastěji připravovat. Do větších domácností nebo kanceláří doporučujeme konvice s větším objemem. Ideální objem do průměrné domácnosti je přibližně 1,5 l.

 

VODNÍ KÁMEN A ČIŠTĚNÍ

 

Každou konvici je potřeba čas od času vyčistit bez ohledu nato, zdali se jedná o rychlovarnou konvici v řádu stovek nebo tisíců korun. Vaření vody napomáhá usazování vodního kamene, který se usazuje především na dně konvice.  Nejjednodušší a zároveň nejlevnější způsob odstranění vodního kamene je pomocí octa. 

Pravidelné čištění výrazně prodlužuje životnost konvice. Také používáním filtračních konvic Britra se výrazně napomáhá odstranění vodního kamene z vody a konvici poté není nutné čistit tak často.

Jak odstranit vodní kámen z konvice
Postup:

  • Do konvice nalijte vodu a přidejte 2 až 4 dcl octa dle velikosti konvice. Nechte přes noc odstát. Místo octa je možné použit kyselinu citrónovou z drogerie.
  • Vodu s octem zavařte a vylejte. Dvakrát převařte čistou vodou, čímž se odstraní octový zápach a případně dočistěte kartáčem usazené zbytky kamene, které by již měli jít volně uvolnit.
  • Rychlovarnou konvici nedávejte do dřezu a nemyjte pod proudem vody; v případě, že se voda dostane do elektrických částí konvice hrozí její zkratování.

 

Shrnutí

 

  • Materiál
  • Filtr na vodní kámen
  • Bezpečnostní pojistka proti přehřátí bez vody
  • Typ ohřevu ( dno, spirála)
  • Ukazatel vody v nádobě
  • Objem
  • Regulace teploty vody

 

 

 

Zobrazit kompletní nabídku

denishenry