Co jsou damaškové nože?

V dnešní době existuje mnoho nožů s čepelí z damaškové ocele. Jakou má tato ocel výhodu a co je na ní zvláštního?

Naše odpověď

Damašková ocel, někdy také jako damascénská ocel nebo damask steel, je ocel, která se skládá z velkého počtu vrstev ukovaných do sebe. Cílem této oceli bylo a je zlepšit charakteristiku nožů, stejně jako je tomu například u mečů. Díky tomu, že se nůž z damaškové oceli skládá z desítek až stovek vrstev, zmizí malé nedokonalosti. Nože jsou daleko ostřejší, pevnější a odolnější.

Jedno z nejvýraznějších poznávacích znamení jsou “umělecké mapy” na čepeli. Ty vznikají jednotlivým překládáním vrstev. Nejzkušenější výrobci dokáží vzor přizpůsobit obrazu svému a tím udělat nůž opravdu jedinečným. Nevýhodou je pro změnu příliš vysoká cena, v řádech desetitisíců za nůž. Jednotliví výrobci snižují cenu vložením standardního ocelového jádra mezi dva kusy damaškové ocele. To má další výhodu, že takto kombinované čepele mají vlastnosti obou z nich. 

Nevýhodou těchto nožů je díky vysoké tvrdosti jejich náchylnost k prasknutí v případě dopadu na velmi tvrdý povrch.

 

damaskove noze

 

Jak pečovat o damaškový nůž

Stejně jako o každý jiný nůž je třeba se o damaškový nůž starat. Po nakrájení všech surovin je základním pravidlem nůž především umýt a odstranit jakékoliv zbytky surovin. Při delší době, kdy nůž není používán, je potřeba čepel potřít například jedlým olejem. Díky živoucímu materiálu se na noži mohou objevit tzv. "modré flíčky", ty lze vyleštit na klasické kůži nebo si s nimi jistě poradí jakýkoliv zkušený brusič. Čepel lze také pro udržení perfektního vzhledu udržovat pomocí speciáílního kaméliového oleje. Tyto nože mají zároveň také rukojeti z prémiových dřevin, o které je také nutné s láskou pečovat.

Historie damascénské oceli

První zmínky pocházejí už z doby železné z území Indie. V Evropě byl používán v raném středověku především Vikingy a Španěly. Název Damašek je odvozen podle stejnojmenného města, které bylo "mekkou" jeho obchodu a výroby v Sýrii. Dnešním největším odborníkem na tuto ocel je Japonsko.

 

co jsou noze z damaskove oceli